
Ćwiczenia
Strefa Odnowy: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 19:00, Sobota od 9:00 do 19:00
Ćwiczenia na przyrządach
Ćwiczenia wykonywane są na różnego rodzaju sprzętach. Stanowią nierozerwalny element terapii, a odpowiednio zaprojektowane, umożliwiają osiągnięcie postawionego celu. Bardzo ważne w ćwiczeniach jest samozaparcie pacjenta.
Regularne ćwiczenia poprawiają wydolność układu oddechowego, przyspieszają krążenie, wspomagają metabolizm. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów w fizjoterapii wykorzystuje się takie sprzęty, jak: materace rehabilitacyjne, pasy sportowe, piłki rehabilitacyjne, przybory do ćwiczeń sensorycznych, drabinki, podpórki terapeutyczne, przybory do korekcji wad postawy, do ćwiczeń z obciążeniami i wiele innych.
Ćwiczenia indywidualne
Ćwiczenia te, są wykonywane pod ścisłą kontrolą terapeuty. Każdy program ćwiczeń wygląda inaczej. Ćwiczenia są starannie dobierane, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. Ze względu na stopień niewydolności układu kostno-mięśniowego oraz wady postawy, podzielone zostały na kilka rodzajów.
Podział obejmuje ćwiczenia bierne, czynno-bierne, samowspomagane, czynne w odciążeniu, czynne wolne, czynne z oporem, ogólnousprawniające, synergistyczne, oddechowe. Po szczegółowych badaniach oraz diagnozie, fizjoterapeuta przygotowuje plan zajęć. Ćwiczenia wspomagają terapię pacjenta, nawet, gdy nie może on wykonać ruchu samodzielnie. Indywidualny plan ćwiczeń wspomaga także osłabione mięśnie, zanikające, przedłużając ich funkcjonalność w celu zwiększenia ich wydolności.
-
czynno-bierne
- Wskazaniem do ćwiczeń czynno-biernych jest nadmierne napięcie mięśni wywołane unieruchomieniem, bólem lub innymi czynnikami. Głównym celem jest rozbicie „odruchowego koła bólu” i zwiększenie zakresu ruchomości w stawie. Ćwiczenia czynno-bierne opierają się na współpracy pacjenta z fizjoterapeutą. Pacjent rozpoczyna ruch. Jeśli nie jest w stanie, tylko wspomaga jego wykonanie.
-
samowspomagane
- Wybierane są dla pacjentów, których siła mięśniowa wynosi 0-2 w skali Lovetta. Ćwiczenia samowspomagane wykonywane są najczęściej przy użyciu systemu bloczkowego. Minusem tej terapii jest fakt, iż ruch nie jest prowadzony w pełnym zakresie ruchomości.
-
czynne w odciążeniu
- Ćwiczenia czynne w odciążeniu wykonywane są przez pacjentów z osłabionymi zespołami mięśniowymi. Obciążenie stanowią specjalne bloczki, woda np. w basenie lub wytwarza go sam fizjoterapeuta (poziom Lovetta 2). Ćwiczenia te stymulują działanie pompy mięśniowej oraz działają pozytywnie na trofikę tkanek.
-
czynne wolne, czynne z oporem, ogólnousprawniające, synergistyczne, oddechowe
- Ćwiczenia czynne wolne wykonuje się wtedy, gdy pacjent samodzielnie potrafi wykonać ruch w pełnym zakresie (w skali Lovetta będzie to 3). Co ważne, podczas ruchu pokonuje on opór w postaci masy części ciała (np. nóg, rąk).
-
czynne z oporem, ogólnousprawniające, synergistyczne, oddechowe
- Ćwiczenia czynne z oporem działają miejscowo, w celu zwiększenia siły mięśniowej lub przywracania jej do poziomu funkcjonalnego. Fizjoterapeuta pomaga przy ich wykonaniu, stawiając opór rękami. Innymi przyrządami wykorzystywanymi do oporu są woreczki, taśmy elastyczne lub specjalne urządzenia. Zazwyczaj przy większym oporze wykonuje się mniejszą liczbę powtórzeń. Najważniejsze w treningu z oporem jest dobranie obciążenia oraz określenie liczby powtórzeń w serii oraz ich ilości. Określa się także częstotliwość wykonywanych ćwiczeń w tygodniu i miesiącu.
-
ogólnousprawniające, synergistyczne, oddechowe
- Są stosowane w celu wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni, zachowania pełnego zakresu ruchu w stawach i pełnej długości mięśni, przyspieszenia krążenia, utrzymania prawidłowej czynności układu oddechowego i nerwowego. Przy okazji zwraca się uwagę na profilaktykę i korekcję wad postawy, aby poprawić rozwój sprawności ogólnej.
-
synergistyczne, oddechowe
- Polegają na współdziałaniu różnych partii mięśniowych. Podczas unieruchomienia np. ramienia, zapobiegają zanikom mięśniowym w jego obrębie np. poprzez ćwiczenie dłoni. Ćwiczenia synergistyczne są dla pacjentów, którzy nie są w stanie wykonać ruchu daną kończyną, a nie chce dopuścić do zaników mięśniowych i innych patologii.
-
oddechowe
- Ćwiczenia oddechowe wspomagają lub przywracają prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. W zależności od tego, na co choruje pacjent, plan ćwiczeń ustalany jest indywidualnie. Najlepsze efekty treningu można uzyskać, rozpoczynając i kończąc go ćwiczeniami oddechowymi.
Instruktaż ćwiczeń
Nasi fizjoterapeuci dokładnie i cierpliwie instruują pacjentów na temat wykonywania ćwiczeń samodzielnie. To ważne, by każdy mógł we własnym zakresie kontynuować terapię, nie wychodząc z domu. Każdy przypadek wygląda inaczej, w zależności od zakresu ruchu mięśni i stawów, wieku i możliwości.
Instruktaż to dobry sposób na przygotowanie do samodzielnego życia po zakończonej terapii. Fizjoterapeuci uczą pacjentów, jak wykonywać ćwiczenia na np. kończyny dolne, górne, lędźwiowe odcinki kręgosłupa, ćwiczenia z przyrządami: rollerem, gumą lub taśmą. Przygotowują optymalny zestaw ćwiczeń przeznaczony do indywidualnej pracy pacjenta. Dzięki temu zabezpiecza się on przed nawrotem bólu, samodzielnie pracować ze swoim ciałem. Przede wszystkim jednak redukuje te odczuwalne dolegliwości.